Noworoczny Konkurs Wiedzy o Sporcie - pytania i odpowiedzi

W związku z organizacją w naszej Placówce Konkursu Wiedzy o Sporcie, przedstawiamy Wychowankom pytania i odpowiedzi, celem przygotowania się do konkursu.

1.NAJWIĘKSZE SUKCESY POLSKIEGO SPORTU-I INNE PYTANIA FINALOWE
1) Kto zdobył pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski? Na których to było Igrzyskach, w którym roku, w jakiej dyscyplinie i jakim wynikiem?
Odp. Pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobyła: Halina Konopacka w rzucie dyskiem wynikiem 39, 62 na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928r.

2)Jeden raz w historii Polska była mistrzem świata w grze zespołowej. W jakiej to było dyscyplinie, gdzie, i w którym roku?
Odp. Siatkówka, 1974r. w Meksyku.

3)Ile medali mistrzostw świata w piłce nożnej zdobyła Polska? Proszę podać rok i miejsce.
Odp. Dwa brązowe medale. Mistrzostwa Świata w 1974r.w RFN(3 miejsce) i w 1982r.w Hiszpanii(3 miejsce).

4)Raz w historii Polak został królem strzelców piłkarskich mistrzostw świata. Proszę podać jego imię i nazwisko, oraz ile strzelił bramek, w którym to było roku i gdzie?
Odp. Grzegorz Lato w 1974r.na MŚ w RFN (7 bramek)

5)Na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium Polak został królem strzelców. Proszę podać jego imię, nazwisko, w którym to było roku.
Odp. Kazimierz Deyna w 1972r. na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (9 bramek)

6) Na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie Polak został królem strzelców. Proszę podać jego imię, nazwisko, w którym to było roku.
Odp. Andrzej Juskowiak w 1992r.

7) W historii zimowych igrzysk olimpijskich Polska zdobyła tylko dwa złote medale? Jedną z tych osób był mężczyzna. Podaj jego imię i nazwisko, w którym roku, gdzie i w jakiej dyscyplinie?
Odp. Wojciech Fortuna w skokach narciarskich w Sapporo w 1972r.

8) Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 r. Polak zdobył złoty medal olimpijski w skoku o tyczce ustanawiając przy tym rekord świata. Podaj jego imię i nazwisko oraz wynik jaki osiągnął.
Odp. Władysław Kozakiewicz, 5.78m.

9)Na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972r. Polak zdobył złoty medal w pchnięciu kulą. Podaj jego imię i nazwisko oraz wynik jaki osiągnął.
Odp. Władysław Komar. 21, 18m.

10)Ile medali olimpijskich i jakie zdobyła reprezentacja Polski w piłce nożnej? Proszę podać na jakich to było igrzyskach i, w którym roku.
Odp. 3 medale(1 złoty i 2 srebrne)Złoty na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972r., srebrne w Montrealu w 1976r i w Barcelonie w 1992r.

11)Ile medali i jakie mistrzostw świata w siatkówce zdobyła reprezentacja Polski? Proszę podać kiedy to było i gdzie?
Odp. Dwa medale, złoty i srebrny. Złoty w 1974 w Meksyku. Srebrny w 2006 w Japonii.

12) Ile medali i jakie zdobyła reprezentacja Polski w piłce ręcznej na mistrzostwach świata? Proszę podać kiedy to było, i gdzie?
Odp. Trzy medale, jeden srebrny i dwa brązowe. Srebrny w 2007r.w Niemczech. Brązowy w 1982 w RFN i w 2009r.w Chorwacji.

13)Jeden raz w historii polscy siatkarze zostali Mistrzami Europy. Proszę podać, w którym to było roku, i gdzie odbywały się mistrzostwa?
Odp. 2009r. w Turcji.

14) Raz w historii polscy siatkarze zostali mistrzami olimpijskimi. Proszę podać, w którym to było roku i gdzie odbywały się igrzyska?
Odp. 1976r.w Montrealu.

15)W roku 2009 odbyły się mistrzostwa świata w lekkoatletyce w Berlinie. Polacy odnieśli tam wielki sukces, zdobywając aż 8 medali, z czego dwa złote. Nigdy wcześniej nie zdobyliśmy na MŚ aż tylu medali. Pozwoliło to zająć naszej reprezentacji wysokie piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Proszę podać którzy sportowcy i w jakiej konkurencji zdobyli dla Polski złote medale?
Odp. Anna Rogowska w skoku o tyczce i Anita Włodarczyk w rzucie młotem.

16) Na mistrzostwach świata w lekkoatletyce w Berlinie w 2009r. padły 3 rekordy świata; jeden z tych rekordów ustanowiła polska lekkoatletka. Proszę podać imię, nazwisko, w jakiej konkurencji i jaki uzyskała wynik?
Odp. Anita Włodarczyk w rzucie młotem wynikiem 77, 96 metra.

17) Historycznym wyczynem popisał się polski biegacz narciarski, który jako pierwszy Polak w historii został mistrzem świata w biegach narciarskich. Był rok 1978,a mistrzostwa odbywała się w Lahti(Finlandia)Na tych samych mistrzostwach w innym biegu zdobył jeszcze brązowy medal. Wybrano go najlepszym zawodnikiem mistrzostw. W tym samym roku zwyciężył w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski. Podaj jego imię i nazwisko.
Odp. Józef Łuszczek

18) Raz w historii polskie koszykarki zdobyły mistrzostwo Europy. Proszę podać rok tego sukcesu i w jakim kraju odbywały się mistrzostwa?
Odp. 1999 w Polsce.

19) W roku 2009 polska siatkówka odniosła wielki sukces podczas mistrzostw Europy, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Proszę podać, które miejsce(jaki medal) zajęły w mistrzostwach Europy polskie siatkarki?
Odp. 3

20) Raz w historii polska reprezentacja w piłce nożnej pokonała najlepszy piłkarski kraj na świecie, Brazylię. Podaj, w którym to było roku, jaki był wynik i jaka stawka meczu.
Odp.1974r.1:0, mecz o 3 miejsce na mistrzostwach świata.

21).Ile medali i jakie zdobyli dotychczas polscy sportowcy na letnich igrzyskach olimpijskich?
odp.269 w tym 63 złote, 83 srebrne, 123 brązowe

22). 16) Wymień konkurencje wchodzące w skład pięcioboju nowoczesnego.
Odp. Strzelanie, szermierka, pływanie, jazda konna, bieg przełajowy.

23)Kiedy, gdzie ,i z kim reprezentacja Polski rozegrała pierwszy w historii mecz piłki nożnej? Jakim wynikiem zakończył się ten mecz?
Odp.1921r.z Węgrami w Budapeszcie(0:1)

24) Najbardziej znany symbol olimpijski, to flaga olimpijska. Opisz , jak wygląda?
Odp. Flaga olimpijska składa się z pięciu splecionych ze sobą kół, każde w innym kolorze, gdzie każdy kolor symbolizuje inny kontynent. Zatem flaga symbolizuje braterstwo i przyjaźń narodów biorących udział w igrzyskach

25)Co to jest Olimpiada specjalna?
Odp. To międzynarodowe zawody sportowe dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.


2.GWIAZDY POLSKIEGO SPORTU- DAWNIEJ
1)Polski piłkarz. Wybrany trzecim piłkarzem świata w 1982r. Uczestnik Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1978, w 1982, w 1986. Grał w wielkich klubach: Widzew Łódź, Juwentus Turyn, AS Roma.
Odp. Zbigniew Boniek

2)Polski lekkoatleta. Zdobywca złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 r. w skoku o tyczce. Ustanowił tam rekord świata wynikiem 5,78.
Odp. Władysław Kozakiewicz

3)Polski lekkoatleta. Zdobywca złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 r. w pchnięciu kulą wynikiem 21, 18.
Odp. Władysław Komar

4)Polski lekkoatleta. Zdobywca złotego medalu olimpijskiego w konkursie skoku o tyczce na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976r.i srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980r.
Odp. Władysław Ślusarski

5)Polski lekkoatleta. Zdobywca złotego medalu olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976r. i srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980r. w konkursie skoku wzwyż.
Odp. Jacek Wszoła

6)Polska lekkoatletka. Zdobywczyni złotego medalu olimpijskiego w biegu na 100 m.na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932r.
Odp. Stanisława Walasiewicz

7)Polski lekkoatleta. Zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie sportowym. Kilkakrotny mistrz świata i Europy.
Odp. Robert Korzeniowski

8)Polski piłkarz. Uznany najlepszym polskim piłkarzem w historii polskiej piłki. Znany z gry w klubie Legia Warszawa. Wybrany w 1974 r. trzecim piłkarzem świata.
Odp. Kazimierz Deyna

9)Polska lekkoatletka. Najbardziej utytułowana polska sportsmenka w historii. Zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich( 3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe).Specjalizowała się w biegach na 100m, 200m, oraz 400m a także w skoku w dal. W 1974 r. została uznana najlepszą sportsmenką świata, a w 1977 najlepszą lekkoatletką świata.
Odp. Irena Szewińska

10)Polski sztangista. Najlepszy w historii polskiego podnoszenia ciężarów. Dwukrotny mistrz olimpijski, w Tokio w 1964r,i w Meksyku w 1968r. W 1969r. został wybrany najlepszym sportowcem Polski. Ustanowił w swojej karierze 24 rekordy świata.
Odp. Waldemar Baszanowski

11)Polski bokser. Jeden z najlepszych polskich bokserów w historii. Dwukrotny złoty medalista olimpijski, w Tokio w 1964r i w Meksyku w 1968r. Zagrał w filmie Marka Piwowskiego Pt. „Przepraszam, czy tu biją”
odp. Jerzy Kulej

12)Polski kolarz szosowy. Najlepszy kolarz w historii polskiego kolarstwa. Dwukrotny srebrny medalista olimpijski w wyścigu drużynowym. Czterokrotny triumfator słynnego Wyścigu Pokoju. Mistrz i wicemistrz świata amatorów.
Odp. Ryszard Szurkowski

13)Polski lekkoatleta. Najlepszy polski lekkoatleta w okresie międzywojennym. Zdobywca złotego medalu olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932r. w biegu na 10 km. Rekordzista świata. W czasie II wojny światowej walczył w obronie Warszawy. Został rozstrzelany przez Niemców w 1940r.
Odp. Janusz Kusociński

14) Słynny polski jeździec konny. Zdobywca złotego medalu olimpijskiego w skokach przez przeszkody na koniu o imieniu Artemor na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980r.
Odp. Jan Kowalczyk

15)Polski judoka. Zdobywca dwóch złotych medali olimpijskich; w 1988r. w Seulu i w 1992r. w Barcelonie. W tych samych latach został wybrany najlepszym sportowcem Polski.
Odp. Waldemar Legień

16)Polski lekkoatleta. Biegacz na 3 km z przeszkodami. Złoty medalista na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980r.) i srebrny medalista na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976r. Dwukrotny mistrz Europy. Zginał tragicznie w wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu w 1981r. Do dziś jest rekordzistą Polski w biegu na 3 km z przeszkodami.
Odp. Bronisław Malinowski

17)Polski lekkoatleta. Trójskoczek. Dwukrotny mistrz olimpijski w konkursie trójskoku(IO w Rzymie w 1960r. i w Tokio w 1964r.)Jako pierwszy człowiek na świecie osiągnął 17 metrów w trójskoku.
Odp. Józef Schmidt

18)Polska lekkoatletka. Najmłodsza polska mistrzyni olimpijska. Zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000r. w konkursie rzutu młotem w wieku niespełna 18 lat. Zmarła tragicznie w 2009r.
Odp. Kamila Skolimowska

19)Polski pięcioboista nowoczesny. Mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym indywidualnie na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976r. Dwukrotny indywidualny mistrz świata. Dwukrotny wicemistrz. Trzykrotny mistrz świata w drużynie. Dwukrotnie wybierany najlepszym sportowcem Polski.
Odp. Janusz Peciak-Peciak

20)Polska zawodniczka w strzelectwie. Trzykrotna medalistka olimpijska, w tym dwukrotnie złota(Atlanta 1996 i Sydney 2000)
Odp. Renata Mauer-Różańska

21)Polski zawodnik sportów strzeleckich. Dwukrotny mistrz olimpijski(w 1968 w Meksyku i w 1972 w Monachium) w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego. Medalista mistrzostw Świata i Europy.
Odp. Józef Zapędzki

22)Polski szermierz. Pięciokrotny medalista olimpijski(złoty, trzykrotnie srebrny i raz brązowy. Dziewiętnastokrotny medalista mistrzostw Świata w tym siedmiokrotny mistrz. W 1967r. został uznany przez Międzynarodową organizację Szermierczą szablistą wszechczasów.
Odp. Jerzy Pawłowski

23)Polski zapaśnik w stylu klasycznym. Dwukrotny mistrz olimpijski(w 1988 w Seulu i w 1996 w Atlancie. Mistrz Świata i Europy. Został wybrany najlepszym sportowcem polski w roku 1994.
Odp. Andrzej Wroński

24)Polski zawodnik sportów motorowodnych. Sześciokrotny mistrz świata. Czterokrotny mistrz Europy. Jako pierwszy zawodnik w historii zdobył 3 razy z rzędu tytuł mistrza Świata. Zdobył łącznie 27 medali na mistrzostwach świata i Europy. Wielokrotnie ulegał groźnym wypadkom, przeżył nawet śmierć kliniczną podczas jednego z nich.
Odp. Waldemar Marszałek

25) Najlepszy zawodnik w historii polskiego tenisa stołowego. Wielokrotny medalista mistrzostw Świata i Europy. W 1984 r. został wybrany najlepszym sportowcem Polski. Zdobywca nagrody fair play. Zmarł na raka w roku 2005.
Odp. Andrzej Grubba


3.GWIAZDY POLSKIEGO SPORTU- AKTUALNIE
1)Polska biegaczka narciarska. Nazywana polską królową nart.Mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, czterokrotna medalistka olimpijska, dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata, zwyciężczyni prestiżowego Tour de Ski. Trzecia, po Irenie Szewińskiej i Otylii Jędrzejczak Polka, która zdobyła 3 medale podczas jednych Igrzysk Olimpijskich. Jest także pierwszą i jak do tej pory jedyną kobietą, która zdobyła olimpijskie mistrzostwo dla Polski na zimowych igrzyskach
Odp. Justyna Kowalczyk

2)Polski lekkoatleta. Mistrz olimpijski z Pekinu 2008 i wicemistrz świata z Berlina 2009r.w pchnięciu kulą.
Odp. Tomasz Majewski

3)Polska lekkoatletka. Aktualna mistrzyni i rekordzistka świata w rzucie młotem(Berlin 2009 ; 77,96)
Odp. Anita Włodarczyk

4)Najlepsza w historii polska pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni Świata i Europy, dwukrotna rekordzistka Świata, rekordzistka Europy, trzykrotnie wybrana najlepszym sportowcem Polski)
Odp. Otylia Jędrzejczak

5)Najlepszy w historii polski skoczek narciarski. Czterokrotny medalista olimpijski, czterokrotny indywidualny mistrz świata, czterokrotny (w tym trzykrotny z rzędu) zdobywca Pucharu Świata, triumfator Turnieju Czterech Skoczni. Czterokrotnie wybierany najlepszym sportowcem Polski
Odp. Adam Małysz

6)Najlepszy polski żużlowiec, mistrz świata 2010, wicemistrz świata 1999 i 2009, jedenastokrotny mistrz Polski, wybrany najlepszym sportowcem Polski w 1999r., pięciokrotny mistrz świata w drużynie i czterokrotny wicemistrz.
Odp. Tomasz Gollob

7)Najlepszy polski gimnastyk, mistrz olimpijski z igrzysk w Pekinie 2008, mistrz świata, mistrz Europy, specjalizuje się w skoku przez konia. Jest pierwszym polskim gimnastykiem, którego nazwiskiem nazwano element gimnastyczny. Zapisany pod nr 332 przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną skok-przerzut, podwójne salto w przód w pozycji łamanej.
Odp. Leszek Blanik

8)Najlepsza polska zawodniczka kolarstwa górskiego, vicemistrzyni olimpijska z Pekinu, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy
Odp. Maja Włoszczowska

9)Polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie dyskiem, wicemistrz olimpijski z igrzysk w Pekinie 2008, wicemistrz świata z Berlina 2009, mistrz Europy z Barcelony z 2010 roku.
Odp. Piotr Małachowski

10)Polski lekkoatleta, specjalizujący się w rzucie młotem, mistrz olimpijski z Sydney 2000, mistrz świata z Edmonton 2001, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, 12-krotny mistrz Polski. W 2001 i 2005 zdobył złote kolce dla najlepszego polskiego lekkoatlety.
Odp. Szymon Ziółkowski

11)Polski sztangista(podnoszenie ciężarów), dwukrotny wicemistrz olimpijski(Sydney 2000 i Pekin 2008), czterokrotny medalista mistrzostw świata, pięciokrotny mistrz Europy i raz wicemistrz. W trakcie swojej kariery zmagał się z poważną kontuzją kręgosłupa, co było przyczyną, iż nie odniósł jeszcze większych sukcesów.
Odp. Szymon Kołecki

12)Polski żeglarz sportowy( klasa Finn), mistrz olimpijski z Atlanty w 1996r. i brązowy medalista z Aten 2004, trzykrotny mistrz Świata, trzykrotny mistrz Europy, wybrany najlepszym żeglarzem świata 1999 roku.
Odp. Mateusz Kusznierewicz

13)Najlepszy polski biathlonista, mistrz i wicemistrz świata, wicemistrz olimpijski, sześciokrotny mistrz Europy, w głosowaniu trenerów drużyn narodowych został wybrany najlepszym biathlonistą świata 2009 roku, jako pierwszy Polak w historii był liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Odp. Tomasz Sikora

14)Polski strongman, zawodnik rugby i początkujący zawodnik MMA. Nazywany „dominatorem” .Najlepszy strongman w całej historii tego sportu. Pięciokrotny mistrz świata.
Odp. Mariusz Pudzianowski

15)Najlepszy aktualnie polski bokser, były zawodowy mistrz świata organizacji IBF i IBO w kategorii juniorciężkiej oraz WBC w kategorii półciężkiej. Na ringu zawodowym stoczył dotychczas 45 walk z czego 44 wygrał(w tym 28 przez nokaut) i jedną przegrał.
Odp. Tomasz Adamek
v 16)Polski bramkarz, jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiej piłki. Bronił w takich klubach jak Feyenord Rotterdam, FC Liverpool, aktualnie jest rezerwowym bramkarzem w najsłynniejszym klubie piłkarskim.
Odp. Jerzy Dudek

17) W ostatnich latach drużyna polskich piłkarzy ręcznym odniosła kilka wspaniałych sukcesów, szczególnie w ostatnich dwóch występach w mistrzostwach Świata. W 2007 r. zdobyliśmy wicemistrzostwo świata a w 2009r. trzecie miejsce. Jednym z tych, którzy się w znacznym stopniu do tego przyczynili był wspaniały polski bramkarz. Odpowiedz kto był podstawowym bramkarzem reprezentacji Polski?
Odp. Sławomir Szmal

18) W mistrzostwach Europy w siatkówce(Turcja 2009)Polacy osiągnęli historyczny sukces i po raz pierwszy zostali Mistrzami Europy. Rewelacją naszej drużyny okazał się zawodnik, który zaskoczył wszystkich, nawet samego siebie swoją wspaniałą formą i został wybrany MVP Mistrzostw Europy, czyli najbardziej wartościowym graczem mistrzostw. Podaj jego imię i nazwisko.
Odp. Piotr Gruszka

19) Aktualnie najlepszy polski koszykarz. Jedyny grający w tym momencie w najlepszej lidze świata(NBA).
Odp. Marcin Gortat

20) Najlepsza polska tenisistka ziemna zajmująca miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu światowego.
Odp. Agnieszka Radwańska

21) Dwie aktualnie najlepsze polskie lekkoatletki w konkurencji skoku o tyczce to:
Odp. Monika Pyrek i Anna Rogowska

22) Jak się nazywa jedyny Polak jeżdżący w zawodach formuły 1?
Odp. Robert Kubica

23) Jak się nazywa najlepsza polska gwiazda tenisa stołowego? Zawodniczka ta ma tylko jedną rękę. Rywalizuje zarówno z pełnosprawnymi jak i niepełnosprawnymi. Jest dwukrotną mistrzynią paraolimpiady(Ateny 2004 i Pekin 2008)
Odp. Natalia Partyka


4.GWIAZDY ŚWIATOWEGO SPORTU-DAWNIEJ I DZIŚ
1) Najlepsza tyczkarka na świecie zwana „carycą tyczki”, rekordzistka świata to…?
Odp. Elena Isinbajewa

2)Najszybszy aktualnie człowiek na świecie, rekordzista świata w biegu na 100 i na 200 metrów to…?
Odp. Usain Bolt

3)Najlepszy i najbardziej utytułowany golfista wszechczasów, najlepiej zarabiający sportowiec świata to:
Odp. Tiger Woods(czyt. tajger łóds)

4)Najlepszy aktualnie pływak na świecie, uznawany najwybitniejszym pływakiem w historii, zdobywca 8 złotych medali olimpijskich na jednych igrzyskach w Pekinie. Łącznie zdobył 14 złotych medali olimpijskich, co jest rekordem w całej historii nowożytnych igrzysk. 22-krotny mistrz świata, wielokrotny rekordzista świata.
Odp. Michael Phelps

5) Najlepszy koszykarz wszechczasów to…?
Odp. Michael Jordan(czyt. Majkel Dżordan)

6) Najlepszy bokser wszechczasów to…?
Odp. Muhammad Ali(czyt. Muhamed Ali)

7) Najlepszy skoczek o tyczce wszechczasów, to:
Odp. Siergiej Bubka

8) Najlepszy piłkarz wszechczasów. Trzykrotny mistrz świata to…?
Odp. Pele

9)Najlepszy lekkoatleta igrzysk olimpijskich, jeden z najlepszych sportowców wszechczasów, zdobywca 9 złotych medali olimpijskich w biegu na 100m, 200 m, w sztafecie 4x100m i w skoku w dal to…:
Odp. Carl Levis

10) Najlepszy aktualnie brazylijski piłkarz. Został wybrany najlepszym piłkarzem świata roku 2007. Obecnie gra w klubie Real Madryt.
Odp. Kaka

11) Piłkarz portugalski. Wybrany najlepszym piłkarzem świata roku 2008.Obecnie gra w klubie Real Madryt, wcześniej w Manchesterze United.
Odp. Cristino Ronaldo

12) 27) Podaj imię i nazwisko argentyńskiego piłkarza, który został wybrany najlepszym piłkarzem świata w roku 2009. Obecnie gra w klubie FC Barcelona.
Odp. Leo Messi

13) Kubański lekkoatleta. Najlepszy skoczek wzwyż w historii. Rekordzista świata, 2, 45 m
Odp. Javier Sotomayor.

14) Brazylijski piłkarz. Wybrany najlepszym piłkarzem świata roku 2004 i 2005. Obecnie gra we włoskim klubie A.C Milan, wcześniej w FC Barcelona.
Odp. Ronaldinho(czyt.Ronaldinio)

15) Najlepszy kierowca w historii Formuły 1. Zawodnik niemiecki. Siedmiokrotny Mistrz Świata.
Odp. Michael Schumacher

16) Wybitny amerykański kolarz. Mistrz świata w kolarstwie szosowym. Jest absolutnym rekordzistą pod względem zwycięstw w największym i najtrudniejszym wyścigu wieloetapowym świata- Tour de France(7 wygranych) Jednym z największych zwycięstw w jego życiu było pokonanie choroby nowotworowej.
Odp. Lance Armstrong(czyt. lens armstrong)

17) Najlepszy w ostatnich latach tenisista ziemny. Szwajcar. Lider światowego rankingu. Zwycięzca 16 turniejów wielkoszlemowych, co jest rekordem.
Odp. Roger Federer

18) Najlepszy hokeista na lodzie wszechczasów. Kanadyjczyk. Noszący przydomek „Wspaniały”. Grał z numerem 99 , który został zastrzeżony na zawsze w lidze zawodowej NHL już tylko dla niego. Nikt nie może grac z tym numerem.
Odp. Wayne Gretzky (czyt. Łejn Grecki)

19) Najlepszy w historii piłkarz argentyński. Powszechnie uważa się ,że Leo Messi jest jego następcą..
Odp. Diego Maradona

20) Norweski biathlonista. Najwybitniejszy zawodnik w historii biathlonu. 6- krotny mistrz olimpijski ,14- krotny mistrz świata, 6- krotny zdobywca Pucharu Świata. 92 razy wygrał zawody Pucharu Świata, co jest absolutnym rekordem.
Odp. Ole Einar Bjorndalen


5.RÓŻNE 1)Co to jest paraolimpiada?
Odp. To światowe igrzyska sportowców pozbawionych pełnej sprawności fizycznej

3) W którym roku i gdzie Polacy po raz pierwszy wzięli udział w letnich igrzyskach olimpijskich.
Odp. W 1924r.w Paryżu.

4)W którym roku i gdzie Polacy po raz pierwszy wzięli udział w zimowych igrzyskach olimpijskich?
Odp. 1924r.w Chamonix (czyt.szamoni)

5)Igrzyska Olimpijskie przyznawane są państwu, miastu czy okręgowi?
Odp. Miastu

6)Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej przyznawane są państwu, miastu czy okręgowi?
Odp. Państwu

7)Co oznacza motto olimpijskie: ,,Citius, altius, fortius”?
Odp. Szybciej, wyżej, silniej

8) Jaki mecz uważany jest za najważniejszy w historii polskiej piłki nożnej. Jaki był wynik tego meczu i o czym decydował?
Odp. Mecz z Anglią na stadionie Wembley w 1973r. Mecz zakończył się wynikiem 1:1 i zadecydował, że to Polska awansowała do finałów Mistrzostw Świata w 1974r.w RFN.

10) W którym roku powstał Polski Związek Piłki Nożnej?
Odp.1919

11) Jakie najwyższe zwycięstwo odniosła reprezentacja Polski w piłce nożnej, z kim i kiedy?
Odp.10:0 z San Marino w 2009r.

12) Podaj imię i nazwisko piłkarza, który rozegrał najwięcej meczów w drużynie narodowej Polski? Podaj liczbę meczy.
Odp. Michał Żewłakow - 101.

13)Podaj imię i nazwisko piłkarza, który strzelił najwięcej bramek dla reprezentacji Polski? Podaj liczbę bramek.
Odp. Włodzimierz Lubański, 48 bramek.

14)Ile dokładnie wynosi dystans biegu maratońskiego?
Odp. 42km i 195 m

15) Wymień według hierarchii popularności trzy największe sportowe wydarzenia.
Odp. 1.Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.2. Letnie Igrzyska Olimpijskie.3.Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej

17) Jak nazywa się dyscyplina, w której zawodnicy biegną na nartach i strzelają do celu?
Odp. Biathlon (czyt.biatlon)

18) Inicjator Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich
Odp. Baron Pierre de Coubertin(czyt. pier de kuberten)

19)W którym roku i gdzie odbyły się pierwsze Nowożytne Igrzyska Olimpijskie
Odp. 1896 Ateny

20)W którym roku i gdzie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej
Odp.1930 Urugwaj

21)Kto jest rekordzistą świata w biegu na 100 m i jaki osiągnął czas?
Odp. Usain Bolt. 9,58 sek.

22) Kto jest rekordzistą świata w biegu na 200 m i jaki osiągnął czas?
Odp. Usain Bolt. 19,19 sek.

23) Jaki kraj zdobył najwięcej tytułów mistrza świata w piłce nożnej i ile?
Odp. Brazylia.5.

24) Jaki kraj był pierwszym mistrzem świata w piłce nożnej?
Odp. Urugwaj

25) Jakie najwyższe zwycięstwo i z kim odniosła reprezentacja Polski w piłce nożnej podczas Mistrzostw Świata?
Odp. 7:0 z Haiti

26) Jaki się nazywa klub, który w roku 2009 został wybrany najlepszym klubem na świecie?
Odp. FC Barcelona

27) Kto jest aktualnym trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski?
Odp. Franciszek Smuda

28) Jak się nazywa najsłynniejszy trener w historii polskiej piłki nożnej, twórca wielu sukcesów Polaków podczas Igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata?
Odp. Kazimierz Górski

29) Kto jest aktualnie trenerem polskiej reprezentacji piłkarzy ręcznych?
Odp. Bogdan Wenta

30) Jak się nazywa polski piłkarz, strzelec historycznej bramki z Anglikami na Wembley w roku 1973, w meczu o awans na mistrzostwa świata?
Odp. Jan Domarski

31) Jak się nazywa najsłynniejszy trener w historii polskiej siatkówki? Twórca największych sukcesów Polaków. Przyczynił się do zdobycia przez Polskę jedynych jak dotąd tytułów Mistrzów Świata i mistrzów olimpijskich. Nazywano go „katem” z powodu jego katorżniczych treningów, które serwował swoim zawodnikom.
Odp. Hubert Wagner

32) Aktualny mistrz świata w piłce nożnej to:
Odp. Hiszzpania

33) Aktualny mistrz świata w siatkówce to:
Odp. Brazylia

34) Aktualni mistrz świata w piłce ręcznej to:
Odp. Francja

36) Ile dotychczas razy odbyły się mistrzostwa świata w piłce nożnej?
Odp. 19 razy

37) Z jakiego miejsca wyrusza ogień olimpijski, przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi?
Odp. Z Olimpii

39) Gdzie i , w którym roku odbyły się pierwsze udokumentowane starożytne igrzyska olimpijskie?
Odp. W Olimpii w 776 p.n.e

40) Gdzie, i w którym roku odbyły się ostatnie Igrzyska Olimpijskie?
Odp. W Pekinie w 2008r.


6)SUKCESY SPORTOWE I CIEKAWOSTKI MOS OSOWSKA
1)Ile medali i jakiego koloru zdobyła pierwsza reprezentacja MOS Osowska w rozgrywkach Warszawskiej Ligi Piłki Nożnej Ośrodków Wychowawczych i Domów Dziecka?
Odp.3 medale, dwa złote i jeden srebrny

2)Ile meczów w historii udziałów w rozgrywkach I ligi WLPN OW i DD rozegrała reprezentacja MOS Osowska. Podaj liczbę zwycięstw, remisów i porażek.
Odp.60 meczów, z czego 48 zwycięstw, 6 remisów i 6 porażek

3)Ile bramek strzeliła i ile straciła w historii udziałów w rozgrywkach WLPN OW i DD reprezentacja MOS Osowska.
Odp. 684 strzelonych i 176 straconych co daje 11, 4 bramek strzelonych na mecz

4)W którym roku rozpoczęła swój udział w I lidze w rozgrywkach Warszawskiej Ligi Piłki Nożnej Ośrodków Wychowawczych i Domów Dziecka?
Odp. 2008 rok.

5) Podaj datę i nazwę pierwszego zwycięskiego turnieju w piłce nożnej reprezentacji MOS Osowska
Odp. 06.12.2007- II Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Domów Dziecka.

6) Jakim wynikiem zakończył się pierwszy w historii w oficjalnych rozgrywkach mecz reprezentacji MOS Osowska w piłce nożnej i kto był przeciwnikiem.
Odp.8:7 z Chłopcami z Bielan

7)Jakie było pierwsze sportowe wydarzenie w historii MOS Osowska? Podaj datę.
Odp. towarzyski mecz piłki nożnej, MOS Osowska- MOS Reymonta wygrany przez naszych wychowanków 5:1. Mecz odbył się na obiekcie naszego ośrodka 13 września 2007 r.

8)Podaj datę I Mikołajkowego Turnieju Tenisa Stołowego Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Ośrodków Wychowawczych i Domów Dziecka
Odp. 15.12.2007

9) W roku szkolnym 2008/2009(drugi rok istnienia placówki) już 6 września 2008r. odnieśliśmy zwycięstwo w turnieju piłki nożnej. Podaj nazwę tego turnieju.
Odp. Turniej o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wola

10) Corocznie od wielu już lat odbywa się turniej piłki nożnej organizowany przez Dom Dziecka z Al. Zjednoczenia. Od początku istnienia naszej placówki zawsze bierzemy w nim udział. Dotychczas było to trzy razy. Podaj miejsca jakie zdobywaliśmy w tym turnieju w poszczególnych latach 2008, 2009 i 2010.
Odp. Trzecie, trzecie i pierwsze

11. W czerwcu 2010 roku wygraliśmy ostatni turniej piłki nożnej , w którym braliśmy udział. Podaj nazwę tego turnieju.
Odp. Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora MOS „Jędruś”

12.W grudniu 2010r odbył się IV Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Ośrodków Wychowawczych i Domów Dziecka. Podaj jakie sukcesy w nim odnieśliśmy?
Odp. 1 miejsce w singlu, 2 miejsce w deblu i 2 miejsce drużynowo.

13. Jakim wynikiem zakończył się ostatni mecz reprezentacji MOS Osowska z MOW Barska w rundzie jesiennej sezonu 2010/2011 w rozgrywkach I ligi WLPN OW I DD?
Odp. 6:0

14. Jakie najwyższe zwycięstwo , z kim, i w którym sezonie w historii występów w rozgrywkach WLPN OW I DD odniosła drużyna MOS Osowska?
Odp. 27:0 z MOS Brożka w sezonie wiosna 2010

15.Raz w historii reprezentacja MOS Osowska zdobyła 100% punktów w jednej rundzie WLPN OW I DD wygrywając na 10 meczów 10 razy. Podaj w którym sezonie to było?
Odp. Jesień 2010

16. W czerwcu 2010 roku zorganizowaliśmy festyn z udziałem uczniów szkół specjalnych(z upośledzeniem intelektualnym). Podaj pełną nazwę tego festynu.
Odp. I Integracyjny Festyn Sportowo-Rekreacyjny „Połączeni Przez Sport”

17.W grudniu 2007 roku MOS Osowska wzięła udział w Festynie Sportowo- Rekreacyjnym w ramach Lig Integracyjnych „Sportowa szansa dla wszystkich”. Odnieśliśmy tam wiele sukcesów .Podaj ile medali zdobyliśmy i wymień trzy gry zespołowe, w których zajmowaliśmy miejsce na najwyższym stopniu podium?
Odp.11 miejsc na podium. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka.

18.Od kilku lat nasi wychowankowie biorą udział w Praskiej Lidze Bowlingu(kręgle) dzieci powyżej 11 lat. W grudniu 2009 roku nasz wychowanek odniósł wielki sukces wygrywając tę ligę. Podaj imie i nazwisko tego wychowanka.
Odp. Damian Ogorzałek

19.Raz w historii była zorganizowana Halowa Piłka Nożna drużyn grających w Warszawskiej Lidze Piłki Nożnej Ośrodków wychowawczych i Domów Dziecka. Było to w sezonie 2008/2009. Podaj na którym miejscu zakończyła rozgrywki reprezentacja MOS Osowska?
Odp. 2

20. W grudniu 2008 roku wzięliśmy udział w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Warszawy. Spośród kilkunastu drużyn w tym kilku spoza ośrodkowych zaprezentowaliśmy się bardzo dobrze. Podaj , które miejsce zajęliśmy ogólnie w turnieju, a które spośród drużyn placówkowych?
Odp.3 ogólnie i 1 spośród drużyn placówkowych.


Opracowanie pytań i odpowiedzi: Andrzej Dąbek